Lokše jsou vlastně takové bramborové placky, oblíbené na jižní Moravě i na Slovensku. Na přípravu jsou velmi jednoduché a pochutnat si na nich můžete různě. Klidně jen maštěné máslem, nebo potřené povidly, posypané mákem, společně s kysaným zelím nebo slavnostněji – k pečené svatomartinské huse se zelím. V každém případě jsou lokše nejlepší ještě teplé. 🙂
Z brambor se dá připravit řada receptů, ať už přílohy, tak slaná nebo sladká těsta.
Recept | Lokše
- 14 října, 2022
- Vytisknout recept
Suroviny
- 1 kg brambor
- 150 g polohrubé mouky
- 100 g másla na potření
- 1/2 lžičky soli
- Náplň dle libosti:
- povidla
- mletý mák
- nebo jen pocukrované moučkovým cukrem
Postup
- Step 1
- S předstihem, klidně večer před vařením, uvařím brambory ve slupce do měkka. Vychladlé nebo vlažné brambory oloupu a nastrouhám je na jemném struhadle (můžete i namačkat mačkadlem na brambory).
- Step 2
- Brambory jemně osolím a přisypu k nim mouku. Rukama prohnětu těsto, které by mělo mít konzistenci jako na bramborové knedlíky – vláčné, ale příliš se nelepit. Kdyžtak přisypu více mouky. Postupuji rychle, těsto má tendenci řídnout.
- Step 3
- Z těsta pak vyválím dva dlouhé válečky. Z nich ukrajuji kousky, které v dlaních vyválím do kuličky a tu pak rozválím do tenké placky, podobné palačince. Pokud se těsto pomoučeným válečkem trhá, klidně použiju ruce placku vytvaruji více rustikálně, ale jde to taky. 🙂
- Step 4
- Lokše opékám na suché rozpálené pánvi. Opékáním se přirozeně tvoří tmavé skvrny. Ještě teplé lokše je mašlovačkou potírám máslem a pokládám je na talíř na sebe.
Víte, které brambory jsou nejlepší?
Pro lokše a další těsta je ideální varný typ C pro svoji moučnou konzistenci. Použít by se dal i univerzální varný typ B. Varný typ A je vhodnější do salátů.
A když jsme u těch českých receptů, nejideálnější je použít i suroviny, které vyrostly nedaleko. Brambory sice pochází z Ameriky, ale za ta dlouhá staletí v České republice zdomácnělý a dobře se jim tady daří.