Sedmikráska chudobka, drobná bylinka s bílými okvětními lístky a žlutým prostředkem, kterou zná snad každý ze zahrad i z luk. Víte, že květy i listy jsou jedné a pro zdraví člověka prospěšné?
Květy obsahují hořčiny, třísloviny, flavoidy, silici, sliz, triterenové saponiny, organické kyseliny, inulín, cukr a minerální látky.
Sedmikráska chudobka pomáhá:
- Pro jarní pročištění organismu (podporuje látkovou výměnu v játrech, žlučníku)
- Při nachlazení
- Při kašli, zahlenění a při chronických onemocnění dýchacích cest
- Při kožních problémech
- Při nechutenství
- Při poruchách trávení
- Při bodnutí hmyzem a na malá poranění (stačí přiložit čistý rozmačkaný list na postižené místo)
- Při zánětech hrdla a dásní
Čaj (odvar) při výše uvedených potížích:
Tři lžičky sedmikrásky chudobky dám do ½ l vařící vody a nechám přejít varem. Na 15 minut odstavím a poté piji po doušcích 2 šálky denně. Při zánětu průdušek kombinujte s jitrocelem a podbělem. Při onemocnění dýchacích cest je doporučeno pít teplý odvar, jinak vlažný nebo studený. Mírné účinky sedmikrásky napomáhají odkašlávání.
Sedmikrásky kvetou od časného jara, nejvíce od dubna do srpna. V tuto dobu je nejvhodnější doba na sběr listů a květů. Květy je doporučeno sbírat plně rozvinuté s velikostí stonku do 2 cm.
Možné je i nasušení si květů i se stonky na zimu, kdy je zalijeme horkou vodou a necháte 15 min louhovat. Pijte je samotné nebo v kombinaci s jinými bylinkami, např. podbělem nebo jitrocelem.
Čerstvá kvítka i listy sedmikrásky jistě nejen chutí, ale i vzhledem ozvláštní např. chleba namazaný máslem, tvarohovým sýrem, salát, polévky atd. Ani tady se fantazii meze nekladou. 🙂
Máte se sedmikráskou zkušenost? Podělte se o ni v komentářích pod článkem.
Ráda používám sedmikrásky do salátů nebo jako ozdobu na dorty. Někdy si je dám jen tak a loni jsem dělala sedmikráskový sirup. 🙂