Víte, že zelený hrášek spolu s lusky je zelenina a po dozrání je z něho hrách, luštěnina? Hrášek i hrách je výživově velmi cenná potravina, kterou bysme do svého jídelníčku měli pravidelně zařazovat, stejně tak jako naši předkové. Naši předkové jedli hrách téměř denně na různé způsoby. O tom napíši ale zase někdy příště. 🙂 V následujícím článku se budu věnovat nedozrálému hrášku – zelenině.
Hrášek je výborný syrový – když je mladý, je sladký a růstem dozrává a mění se v hrách. Mladý hrášek můžeme jíst s celým luskem, ale to doporučuji pouze pokud si ho vypěstujeme sami nebo v BIO kvalitě, aby nebyl chemicky ošetřen. Hrášek můžeme také zmrazit nebo sterilizovat, ale úpravou ztrácí řadu cenný látek. Použití jak čerstvého, mraženého i sterilizovaného hrášku je mnoho – přidávat do polévek, omelet, salátů, k rýži i těstovinám, spolu s mrkví nebo smetanou je oblíbený. Co uvařit lahodnou krémovou Hráškovou polévku?
Hrášek je výživově velmi hodnotná zelenina. Má nízkou hladinu tuků, vysoký obsah vlákniny, sacharidů a bílkovin, takže rychle zasytí a dodá energii. Harmonický poměr všech živin garantuje vyváženou hladinu cukru v krvi a dobré trávení. Konzumace hrášku je vhodná pro diabetiky.
Minerální látky obsažené v hrášku chrání srdce, pomáhají snižovat krevní tlak, zbavují podrážděnosti, únavy, přispívají k pevným kostem, podporují růst svalů, dokáží mírnit alergické reakce, bolest zad a problémech s páteří. Látky obsažené v hrášku také pomáhají chránit před vznikem nádorových onemocnění, srdečních a cévních onemocnění, zvyšují obranyschopnost organismu, příznivě působí na paměť a duševní pohodu.
Pozor by si měli dávat lidé nemocné se žlučníkem, kterým nedělá hrášek dobře, jinak je k jídlu vhodný pro všechny. 😉
Je to tu moc krásné. Nádherné fotky, zajímavé počtení, určitě přidávám do oblíbených 🙂
Piosek
Moc děkuji! 🙂 I tvůj blog se mi moc líbí a přírodní kosmetiku ráda používám – takže také už sleduji 🙂