Podzim. Přes den ještě svítí sluníčko, ale dny se krátí a noci jsou chladné. Podzimní období není tolik oblíbené jako jiná roční období, ale přesto se z něj můžeme těšit. A obzvlášť tento podzim je krásný – teplý a dlouho hraje všemi barvami.
Podzim byl a je časem sklizně. Na stromech dozrálo ovoce, na poli jsou k vyorání brambory a řepa, vinohrady jsou plné uzrálých hroznů. Sbírají se také kaštany, žaludy, ořechy, šípek, hloh,…Stěhovaví ptáci už odletěli do teplých krajin a ze severu k nám přiletěli havrani. Podzimní silný vítr láká děti k pouštění draků a s opadaným listím přichází ranní mlhy a deště.
Lidé už od nepaměti usilovali o to, aby měli zajištěn dostatek potravy a už od jara vynakládali velké úsilí, aby byla hojná úroda. Vedle tvrdé dřiny se naši předkové uchylovali k řadě magických praktik, které měli zajistit vhodné meteorologické podmínky. Křesťané se modlitbami obraceli ke svým patronům. Pohané i křesťané byli za úrodu náležitě vděční a děkovali za ni.
Z přírody měli ledacos vypozorované a vznikla řada pranostik – rčení, která se snaží dávat do souvislosti určité meteorologické jevy a roční dobu. Konec sklizně se musel pochopitelně náležitě oslavit. Oslavy sklizně patřily k nejrozšířenějším lidovým zvykům a prý byly velmi bujaré.
Pranostik je jich mnoho. K podzimu se váží např. tyto:
Panny Marie narození, vlaštoviček rozloučení. (8. září)
Od Panny Marie Sedmibolestné teplota rychleji poklesne (15. září)
Od Ludmily světice obouvej již střevíce. (16. září)
Po svatém Matouši – čepice na uši. (21. září)
Na svatého Václava babí léto nastává (28. září)
Na svaték Jaronýma, stěhuje se k nám už zima (30. září)
Mlhy v říjnu – sněhy v zimě.
Studený říjen – zelený leden.
Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.
V říjnu mráz a větry – leden, únor teplý.
Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.
Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
Dnešní doba je pohodlnější. Nezajímáme se tolik o to, jaká bude úroda, protože většina z nás si ovoce a zeleninu koupí, než aby ji pěstovala. Pokud je někde špatná úroda, mnohdy nás to ani nezatíží, protože supermarkety jsou vždy plné. S přicházejícím podzimem ale míváme pochmurnou náladu. Neradi se loučíme se slunečným létem. Nemusíme mít už ale na konci léta (nebo snad ještě dřív) špatnou náladu z toho, že přijde podzim, bude tma a sychravo. Co bude, bude. Až podzim přijde, užijme si ho takový, jaký je.
Teď je listopad, stromy téměř ztratily své barevné listy a jsou připraveny na zimu. Počasí je pochmurnější a častěji prší, na zahradách je už listí shrabané, jablka a ořechy posbíraná. A právě v tento čas si ráda užívám teplo domova nebo útulné prostředí kavárny, zachumlaná v huňatém svetru nebo šále. A když prší, ráda z okna sleduju pobíhající lidi v dešti a poslouchám zvuk dopadajících kapek na okna. Každým rokem mám snad podzim raději. Baví mě, jak se příroda ještě naposled zabarví, jak se všechno uklízí, zazimovává a připravuje na zimu. Bylinky a dary (nejen) podzimu umí krásné vysvětlit a popsat třeba Monika Gajdošová, která pořádá kurzy, vydává knížky a pravidelně na svých sociálních sítích sdílí zajímavé rady.
Na konci podzimu přichází další nádherné období – advent. Minulý rok jsem se podílela na knížce Krásné Vánoce. Tak kdybyste se chtěli inspirovat, seženete ji v knihkupectví už ve 2. vydání.
Vždy je na co se těšit! Pamatujte na to 🙂
Letos jsem se vybavila teplým oblečením z druhé ruky, což mi dělá dvojnásobnou radost, protože oblečení najde další využití. Tak nadčasovými kousky z e-shopu Zalando Lounge, která mi budou sloužit dlouhá léta, jako třeba tato kvalitní kožená kabelka.