K české kuchyni patří pivo. Nemusí tomu ale tak být vždycky! Stačí dodržovat pár základních pravidel a uvidíte, že si na guláši či svíčkové pochutnáte i se sklenkou vína. Česká klasika se totiž dá poměrně dobře párovat i s vínem, ideálně českým nebo moravským.
Mezi nejoblíbenější jídla v České republice patří smažený řízek, smažený sýr, svíčková, guláš nebo vepřo, knedlo, zelo. Málo koho napadne si k nim objednat víno, ale věřte, že není tak složité k nim vybrat víno, které jejich chuť pozvedne.
Ať už vybíráte víno ke smaženému jídlu nebo k omáčce, vždy pamatujte, že musí ladit s hlavní chuťovou složkou pokrmu. Většinou se ladí víno s masem – k červenému masu červené víno a k bílému bílé. Toto pravidlo platí téměř vždy, ale existují i výjimky.
Svíčková a koprová omáčka
Například ke svíčkové pečeni byste podle této logiky měli servírovat červené, jenomže to by byla chyba. Svíčková je smetanová omáčka a její chuť tvoří především kořenová zelenina a smetana, z tohoto důvodu k ní tedy podávejte víno bílé, ideálně plnější s lehkým zbytkovým cukrem (Chardonnay, Rulandské šedé).
Podobně tomu bude u koprové omáčky, tady ale sáhněte po aromatičtějším vínu, které bude ladit s aromatickou chutí kopru. Obvykle se k ní hodí Müller Thurgau nebo Sauvignon. Obecně se dá říci, že ke smetanovým omáčkám se hodí bílá vína.
Smažený řízek nebo sýr
U smažených pokrmů tak úplně neplatí, že by víno mělo ladit s chutí jídla. V tomto případě platí, že protiklady se přitahují. Smažené jídlo je poměrně mastné a tučné a vinná kyselina tuky rozpouští, díky tomu jídlo odlehčí a celkově pozvedne.
Mírně slaná chuť smaženého řízku vám bude skvěle chutnat se suchým vínem s výraznější kyselinkou a lehkou ovocností (Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský. U řízků však do chuti mluví i příloha. Konečné rozhodnutí je tedy závislé i na tom, co k řízku podáváte. Například k pikantnímu bramborovému salátu s majonézou se spíše hodí Rulandské bílé.
K hutnému smaženému sýru a tučnému jídlu si také klidně dejte suché bílé nebo růžové víno.
Vepřo, knedlo, zelo
Vepřové maso, zelí a knedlík se obvykle servíruje s pivem, ale s vínem si také velmi dobře rozumí. Vyzkoušejte si k němu nalít šťavnaté bílé víno s výraznější kyselinkou, obdobně jako k řízku. Pokud si však na talíř místo bílého zelí dáte červené, nalijte si do sklenice červené víno. Víno by mělo být lehčí, ovocnější, například Modrý Portugal nebo Rulandské modré.
Guláš
Když je řeč o české klasice, nesmí chybět guláš. Ke guláši podávejte vína hutnější, kořeněná. V tomto případě už se bude určitě jednat o vína červená.
Správně párovat jídlo s vínem je sice věda, ale dá se to zvládnout i v domácích podmínkách. Pokud se chystáte na větší akci, kam zvete důležité hosty, nechte si poradit s výběrem vhodného vína od profesionálů. Someliérovi prozraďte, co se chystáte vařit a on vám jistě rád poradí. Případně si nechte víno spárovat s jídlem už u cateringové firmy, která vám ho bude dodávat.