Bramborový salát k současné štědrovečerní večeři patří, stejně tak jako obalovaný kapr nebo řízek pro ty, kteří kapří maso nemají rádi. Není tomu ale dávno. Bramborový salát jako součást vánočního jídelníčku zlidověl až po 2. světové válce.
Kde se bramborový salát poprvé objevil? To se dá těžko určit. Některé zdroje uvádějí, že původně se bramborový salát připravoval v Rusku pro ruskou smetánku a z drahých surovin, např. z humra, kaviáru, lanýžů, uzeného telecího jazyka,…
V Čechách se o bramborovém salátu poprvé zmiňuje Magdaléna Dobromila Rettigová v Domácí kuchařce z roku 1826, a ten také neměl současnou podobu. Neosahoval kořenovou zeleninu, ale zato pořádnou porci majonézy a zbytky různých jídel. První recept na smaženého kapra spolu s bramborovým salátem se v českých kuchařkách objevil až v roce 1924.
V Čechách se podává nejčastěji studený nebo pokojové teploty. Neznáme ho ale jen my v Čechách. Dopřávají si ho nejen v sousedních státech, ale i v Rusku a USA.
Bramborových salátu je velké množství a jak to už bývá, každá rodina má svůj vlastní recept.
Bramborový salát
- 17 prosince, 2017
- 4
- 1 hod 30 min
- Vytisknout recept
Suroviny
- 1,5 kg brambor (varný typ A)
- 4 mrkve
- 4 vejce
- 1 cibule
- 6 nakládaných okurek
- 200 g sterilovaného hrášku (1 konzerva)
- 200 g kvalitní majonézy
- 1 lžíce plnotučné hořčice
- čerstvě mletý pepř
- sůl
Postup
- Step 1
- S předstihem (klidně i denním) uvařím ve slupce brambory a vejce. Až vychladnou (nebo v čase kdy chci salát připravovat) oloupu brambory a prolisuji je přes sítko na brambory.
- Step 2
- Uvařené mrkve nakrájím na malé kousky, stejně tak cibuli a okurky. Přidám hrášek, sůl, pepř a majonézu s hořčicí podle chuti.
- Step 3
- Jako poslední přidám nakrájená vejce (ze sítka na vařené brambory), aby se mícháním nerozmačkala.
A co se jedlo o štědrém večeru dříve?
Menu se měnilo v rámci možnostem i doby. Před bramborovým salátem to byl kapr na černo, vařený se švestkami, jablky, ořechy, rozinkami, povidly apod. Kapří maso ale do 2. poloviny 19. století nebylo běžné a k dostání bylo spíše v rybářských oblastech. Na štědrovečerním stole se objevovaly různé druhy lušťěnin, např. vánoční staročeský kuba, ale i kaše z krub, hrachu, prosa,… Nechybělo také sušené i vařené ovoce a později vinná klobása.
Vánočka zůstáva na štědrovečerním stole i dnes, stejně tak jako cukroví a svařák.
V naší rodině jíme na štědrý večer rybí polévku, obalovaného kapra/kuřecí řízky a bramborový salát. A co vy? 🙂 Budu ráda, když mi do komentáře napíšete, co si dopřátváte k štědrovečerní večeři.
Smažené řízky
Přeji vám krásné Vánoce!