Vejce patří mezi nejhodnotnější potraviny díky vysoké nutriční hodnotě. Jaká vejce ale vybrat, abyste na úkor svému prospěchu neublížili ostatním? Čím jsou vejce pro naše zdraví důležitá a jaká vejce kupovat? To se dozvíte v tomto článku!
zdroj videa: Compossion in world farming
V obchodech máme na výběr z několika druhů vajec. Liší se podle hmotnosti:
S méně než 53 g
M 50 – 63 g
L 63 – 73 g
XL nad 73 g
Podle kvality:
Extra A se mohou prodávat do 7 dnů od snůžky
Čerstvá A se prodávají 7 dnů od snůžky
Čerstvá B je povolena mírná deformace skořápky a znečištění z podestýlky
Podle chovu slepic:
Vejce z ekologického chovu (objekty s výběhy, navíc bio krmení), vejce z volného chovu (objekty s výběhy venku), vejce z halového chovu (tisíce slepic namačkané ve velkých halách, obvykle bez oken) a vejce od slepic v klecích (pro každou slepici je prostor nepatrně větší než formát papíru A4).
Sledujte značení vajec přímo na vejcích. Každé vajíčko je značeno poměrně dlouhým kódem, ale o způsobu chovu informuje hned první číslo. Pokud nechcete vajíčka z klecových chovů, nekupujte ta vajíčka, která mají jako první číslo v natištěném kódu číslici 3 (1), následující písmena označují zemi původu vajíčka, CZ je české vajíčko (2), následující kód informuje o konkrétním velkochovu (3).
Trh je otázkou nabídky a poptávky. Pokud přestanou tisíce rodin kupovat vajíčka z klecových chovů, velkochovy přestanou mít pro taková vajíčka odbyt a omezí počet slepic v klecích! 🙂
Jaké jsou tedy možnosti volby (první číslo kódu) při nákupu:
0 – vejce z ekologického chovu – objekty s výběhy, navíc bio krmení
1 – vejce z volného chovu – objekty s výběhy venku
2 – vejce z halového chovu – tisíce slepic namačkané ve velkých halách, obvykle bez oken
3 – slepice v klecích kde pro každou slepici je prostor nepatrně větší než formát papíru A4
Písmena za první číslicí kódu informuji o tom, v jaké zemi byla vajíčka slepičkami snesena. Symbol CZ označuje Českou republiku. Řiďte se vždy kódy na jednotlivých vajíčkách. Nenechte se oklamat reklamními slogany a obrázky na obalech vajec. Výrobci se snaží maskovat informace o klecovém chovu velkými barevnými texty typu: super čerstvá, kvalitní, chov na podestýlce, milujeme vejce,… atd. Více informací se můžete dozvědět zde, na stránkách organizace Slepice v nouzi: http://www.slepicevnouzi.cz/chci-pomoci/chci-pomoci-jinak/pri-nakupovani/
Vejce obsahují minimální množství sacharidů a minerální látky jako je železo, vápník, fosfor, draslík, hořčík a řadu stopových prvků. Dále vitamíny A, B, D, E, K, lecitin a cholesterol. Cholesterol nepřináší žádné riziko pro zdravé lidi, pokud si dají 1-2 vejce denně, a pokud nepřijímají v nadměrném množství cholesterol a nasycené mastné kyseliny v jiném jídle.
Zajímavosti:
- Když vejce ponoříte do vody, čerstvé má klesnout ke dnu a stát na boku, staré vejce plave.
- Správně skladované vejce by mělo vydržet 28 dní.
- Skladovat vejce se doporučuje v 12 až 15 stupňů.
- Pro vejce jsou nejhorší teplotní výkyvy a nesmí se orosit.
- Vaječná skořápka je prodyšná, mohou se do ní snadno dostat mikroby a nežádoucí chemikálie z umělých barviv o velikonočním barvení kraslic.
- Pokud chcete jíst vařená vejce, uvařte raději starší 10 dní (půjdou lépe loupat).
- Menší vejce mají větší žloutek, kvalitní a dobře šlehatelný bílek.
- Pokud chcete bílek šlehat, nesmí zůstat ani trocha žloutku.
Slepice běžně nepatří mezi zvířata, která lidi chtějí mít doma jako domácí mazlíčky. Možná proto jsou zvířata na užitek (vejce, mléko, maso) přehlížená a chování k nim je často nepřiměřené. Mějme k nim úctu a dopřejme jim důstojný a kvalitní život. Takový však v maličké kleci či přecpané tmavé hale není.