Věděli jste, že pouze u nás v České republice, na Slovensku, v Rakousku a Německu se pije při vinobraní burčák? Burčák je zkvašený vinní mošt. Jinde na světe ho neznají a jako první zpracovaný produkt úrody pijí mladé víno. To my máme taky – Svatomartinské, které se však může poprvé ochutnat až na Svatého Martina, 11. 11. v 11:11 hod dopoledne.
Vinobraní je doba zahájení sklizně vína (révy vinné) a s ním spojené tradice a oslavy.
Víno hraje odjakživa v lidské kultuře významnou roli. Červená je barva krve i života. Víno se podává i u církevních obřadů. A právě začátku procesu zpracování hroznů do tekutého vína se říká vinobraní.
Jak se k nám víno dostalo?
Na Moravu se vinná réva dostala díky římským legiím. Velký rozmach vinařství nastal s příchodem křesťanství, když se o vinice začali starat mnišské řády a místní vladykové. Do Čech se vinná réva dostala později, až kolem 9. století. Nechala ji přivést sv. Ludmila, babička sv. Václava, patrona české země.
Karel IV. Přivezl z Burgundska francouzské odrůdy a za jeho vlády dosáhlo vinařství u nás k významnému rozmachu a vznikají tradice týkající se jeho zpracování.
Zarážení hory
Tradice spojená s tím, že když je vinice téměř před sklizní, po zaražení hory nesmí nikdo cizí do vinice vstoupit.
Hora bývá cca 5 m vysoký kůl, který může být opentlený nebo jinak ozdobený, např. Lučním nebo polním kvítím, zelenými větvičkami, ovocem. Symbolicky se dávají i 3 jablka na znamení Nejsvětější trojice, někde i plnou láhví vína. Kůl je symbolicky do kříže. Hora se symboly má ochránit vinici před přírodní pohromou a zlými silami. Ochranný rituál zarážení hory je dodnes spojený se zpěvem a proslovem, přáním ochrany a modlitbou k patronům vína.
Vinařům se kdysi říkávalo horníci, to podle viničních hor. A nespoléhali se jen na ochranu zaražené hory. Pravidelně byl volen vrchní horní, který velel hlídačům, tzv. hotařům, kteří vinice hlídali ve dne i noci.
Vinobraní
Když podzim zbarví listy a hrozny mají tu správnou cukernatost. Nastává čas sklizně, vinobraní. To bývá v polovině října, ale u některých odrůd už na začátku října. Nesbírají se všechny hrozny najednou, ale postupně, podle odrůd a typu vína, které se bude zpracovávat, např. Výběry z bobulí nebo Pozdní sběry zůstávají na vinicích déle.
Zahájení sklizně vína, vinobraní, je populární i dnes. V minulosti dokonce jezdili na vinice i králové s celým průvodem a církevní hodnostáři žehnali vínu.
Přečiny spáchané v době vinobraní byli krutě trestány.
Věděli jste, že podle jedné teorie byl přípitek vínem pro šlechtice obranou proti tomu, aby víno někdo otrávil? Plné poháry s vínem si přiťukávali tak silně, aby se vína z jednoho do druhého vzájemně přelila.