Zelí hlávkové je neodmyslitelnou součástí tradiční české kuchyně. A to jednak proto, že se jemu pěstování v našich podmínkách dařilo, tak i proto, že zelí vydrželo uskladněné dlouhé měsíce. Čerstvé i kysané zelí tak bylo jeden z příjmů cenných živin a vitamínů pro naše předky, hlavně v zimním a podzimním období, kdy letní zelenina nebyla k dostání.
„Lékař chudých“ nebo „dar z nebes“, tak bývalo zelí přezdíváno, jelikož vyléčilo kdejakou nemoc. Je dobrým zdrojem vitaminu C, beta-karotenu, kyseliny listové, draslíku a železa.
Zelí podporuje trávení, působí regeneračně na sliznici trávícího ústrojí, má protizánětlivé účinky a pomáhá lepšímu vylučování odpadních látek z organismu. Prospívá lidem s cukrovkou a ledvinových onemocněních.
Při pravidelnému pochutnávání si na zelí:
- se vám zvýší odolnost proti stresu,
- podpoří spánek,
- uklidní nervy,
- potlačí neklid a nervozita,
- omládne pleť.
Český citron, tak někteří odborníci nazývají kysané zelí, které obsahuje velké množství vitaminu C, B, K a bývá označováno za zdravou potravinu a cenný léčebný prostředek. Může za to jednak samotné zelí, tak i proces bakteriálního kvašení, které podporují zdraví prospěšné bakterie ve střevech. Ty zase umožňují vstřebávání živin, zabraňují množení nežádoucích mikrookganismů a regenerují organismus.
Mléčným kvašením vzniká v zelí vitamin B12, který v běžné stravě není dostupný. Přispívá k energii, duševní rovnováze, tvorbě červených krvinek a růstu kostí.
Kysané zelí dále pomáhá:
- zvyšovat odolnost proti nemocem,
- podporuje imunitu,
- urychluje hojení ran,
- zlepšuje srážlivost krve,
- má protizánětlivé účinky,
- podporuje trávení,
- úlevu poskytne lidem s dvanácterníkovými a žaludečními vředy, ledvinových chorobách,
- působí regeneračně na sliznici trávícího ústrojí,
- pomáhá k lepšímu vylučování nežádoucích látek z organismu,
- je účinné v prevenci rakoviny.
A co jistě oceníte je, že má nízký obsah kalorií a reguluje metabolismus tuků. Proto se ho nebojte, pokud se snažíte nějaké to kilo shodit.
Kysané zelí je prastarý objev Slovanů a stalo se nejvyhledávanější staroslovanskou zeleninou. Výborně se hodí k tučnému masu a knedlíkům, kdy usnadňuje trávení. Neobejde se bez něj masopustní hodování a zabijačky.
Recept | Kysané zelí
- 11 ledna, 2022
- Vytisknout recept
Suroviny
- 1 kg zelí
- 20 g soli
- hrst kmínu
Postup
- Step 1
- Zelí nakrouhám, dám do nádoby se solí, kmínem a rukou ho promíchám.
- Step 2
- Jakmile pustí šťávu, rukou ho udusám a nechám 3 hod odpočívat.
- Step 3
- Potom zelí napěchuji do sklenic kousek pod okraj. Uzavřu a nechám zelí v pokojové teplotě kvasit.
- Step 4
- Do týdne proběhne kvasný proces, kdy se zvednou víčka a sklenice přemístím do chladného sklepa.